Technologie a klíčové změny

Technologie a klíčové změny

Technologická revoluce vyvolaná miniaturizací a dostupností „počítačů“, digitalizací procesů, propojením procesů, strojů a lidí do globální sítě, je spouštěčem velkých (nejen technologických) změn.

Jsme svědky toho, jak postupující robotizace a zavádění „chytrých“ zařízení mění celou společnost. Na co se musí připravit každý z nás osobně, ale i celá společnost?

Klíčovou změnou, se kterou se musíme naučit žít, je především umělá inteligence (AI) a internet věcí (IoT).

V čem předčí stroj, robot, nebo i aplikace umístěná na cloudu někde v kyberprostoru, obdařeny umělou inteligencí, člověka?

Na rozdíl od pracovníka – individuality, pracuje stroj s AI bez emocí (které mohou pracovníka výrazně ovlivňovat) a je schopen zpracovat v reálném čase vícenásobné množství informací (které není lidský mozek schopen bezeztrátově uložit, natož maximálně vytěžit v kterémkoliv okamžiku).

V kombinaci s učením, algoritmizací a schopností spolupracovat s ostatními objekty s AI se dostáváme za obvyklou představu co dělá robot – automat dnes.

 

Jaký je pohled odborné veřejnosti? To naleznete v článku iDnes Zlínský kraj. Informace poskytl projektový manažer projektu Firma 4.0 Libor Smital.

 

Otevírá se tak prostor pro autonomní zařízení typu samořiditelné auto (analyzující dodaná data a reagující pomocí senzorů na vícenásobné množství podnětů než řidič, vystavený stresu, nezkušenosti, expozici v cizím neznámém prostoru a podobně), nebo aplikaci simulující Vaši asistentku, učící se o Vás z Vašeho chování a dat z datových zdrojů, do kterých každým svým krokem zanecháváte digitální stopu. Představa robotického sluhy, který vám po příchodu domů nalije panáka nebo uvaří meduňkový čaj podle toho, jak se budete chovat prvních pár sekund po překročení prahu vlastního bytu, není už vzdálené sci-fi, spíše ukázka toho, jaké proměny lidské společnosti proběhnou v průběhu nadcházejících let.

Má-li být umělá inteligence (AI) efektivní, musí mít možnost sbírat informace o životě a požadavcích kolem sebe.

Již současná technologie internetu věcí (IoT) umožňuje využití nejrůznějších typů čidel, snímající a sdílející data přes síť – internet. Mapování projevů světa se tak stává daleko preciznější a navíc realizovatelné v reálném čase. Snímáním vibrací ve stroji, měřením teploty oleje a spojením s firemním ERP systémem, dokáže takový systém naplánovat nejvhodnější okamžik preventivní údržby ložiska v obráběcím centru, tj. v okamžiku, kdy se například bude měnit výroba a stroj je možné odstavit bez ztráty kapacity.

Chytré, smart věci napojené na internet samozřejmě jen nesdílí informace snímané ve svém okolí, ale jsou ovladatelné aplikací umístěnou a připojenou do sítě, kdekoliv na Zemi (a možná i nad Zemí…).

Nejrůznější fitness náramky v ceně pár stokorun umí sledovat Vaše základní životní funkce. Už dnes jste schopni objednat do své spižírny a chladničky potraviny v každém větším městě přes e-shop. Co chybí k tomu, aby se objednávka automaticky modifikovala na základě Vašeho aktuálního zdravotního stavu a výživové hodnoty potravin a předpokládaných víkendových aktivit v závislosti na předpovědi počasí?

Nanomateriály, drony, elektrovozidla, nositelná elektronika, on-line služby, robotika, 3D tisk a celá řada dalších pojmů jsou konkrétním vyústěním umělé inteligence a internetu věcí.

Výzkumy ukazují, že firmy aktivně využívající těchto technologických řešení zvyšují svou ziskovost meziročně o 15% více než firmy, které se této oblasti dosud nevěnují.

 

Kde jste Vy? A kde budete za pár let?

 

 

 

Označeno v


Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)

5 komentáře

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.